Статьи

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Згідно з дослідженнями HeadHunter Україна, уже кілька років поспіль найбільша кількість вакансій пропонується у сферах «Продажі», «ІТ, телеком» та «Маркетинг». Позитивну динаміку також демонструють галузі «Виробництво», «Будівництво», «Бухгалтерія», «Транспорт та логістика», «Робочий персонал».

Загалом, станом на кінець 2018 року, структура вакансій виглядала таким чином:

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Проте не можна розраховувати на те, що ситуація на ринку праці залишиться константною. Зміни, які відбуваються у світі, накладають відбиток і на розвиток професійних галузей, і на вимоги до пошукачів.

Так, фахівці констатують: одна з найважливіших змін сьогодення – поширення автоматизації. Йдеться про ті види робіт, які можуть виконуватися програмно або механізовано з більшою продуктивністю та ефективністю. Наприклад, у сфері «Фінанси» прогнозується поступове зникнення таких спеціальностей, як бухгалтер або операціоніст, – базові операції з аудиту та бухгалтерського обліку виконуватиме програмне забезпечення.

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Проте такі зміни відкриють можливості для розвитку творчості та оригінального мислення у тих питаннях, що стосуються фінансування великих або інноваційних проектів, розробки інструментів пенсійного накопичення, страхування ризиків тощо. Аналіз бази вакансій сайту hh.ua показує, що остання спеціалізація вже користується попитом, а відповідні вакансії розміщуються в таких галузях, як «Бухгалтерія», «Банківська справа», «IT, телеком» тощо. Перспективним напрямком розвитку галузі «Фінанси» вважаються альтернативні валютні системи ‒ криптовалюта (наприклад, біткойн). Так, є приклад, коли роботодавці очікують від аналітиків цінних паперів проведення аналізу портфелів / ринку цінних паперів, тенденцій та вивчення нових ринків у тому числі криптовалют.

Все частіше йдеться про широке використання нових «розумних» матеріалів та технологій. У сфері «Будівництво» це може викликати появу такої спеціальності, як проектувальник інфраструктури «розумного» будинку, – фахівця, який займатиметься інтелектуальними системами управління домашніх господарств. Вже зараз є вакансії для інженерів «розумних» будинків, менеджерів-інсталяторів. А от типові завдання, цілком можливо, будуть вирішуватись автоматично та за допомогою 3D-друку. Наприклад, професор Університету Південної Каліфорнії створив метод, який дасть змогу «роздруковувати» з бетону цілі будинки та ідеально підійде для екстреного будівництва або для будівництва бюджетного житла. Звичайно, що поширення таких технологій створить нові спеціальності, а у вакансіях для інженерів-конструкторів вже можна знайти вимогу наявності досвіду підготовки пластикових виробів до друку на 3D-принтерах.

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

«Розумні» технології використовуватимуться й у сфері «Транспорт». Так, до комп’ютерів переходить управління логістикою, починають застосовуватись адаптивне дорожнє покриття, полегшені надміцні конструкції та високотехнологічні обшивки автомобілів, а на дорогах пророкують появу безпілотних автомобілів. Та й загалом, в умовах зростання мобільності людства можна очікувати збільшення ролі транспортної галузі. Аналізуючи базу вакансій за 2017 і 2018 роки, ми можемо констатувати: попит на відповідних спеціалістів поступово зростає.

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Значення IT-спеціалістів, які й наразі є одними з найбільш затребуваних фахівців, з часом все більше посилюватиметься. Зокрема, зі зростанням обсягу інформації та поширенням значення «великих даних» (Big data) зростатиме й потреба в нових системах безпеки та захисті даних, каналів передачі інформації, боротьбі з організованою кіберзлочинністю і кібертероризмом. Вже з’являються вакансії для спеціалістів з кібербезпеки, в обов’язки яких входить: пошук вразливостей в корпоративних автоматизованих системах, інфраструктурному ландшафті і розробка технічних вимог щодо їх усунення, пошук логічних помилок в ПЗ і можливих шахрайських схем, проведення періодичного аудиту безпеки корпоративних автоматизованих систем і інфраструктури, моніторинг, аудит і оцінка організації безпеки в корпоративних автоматизованих системах, розслідування інцидентів інформаційної безпеки. Пророкують й збільшення кількості ґаджетів у нашому повсякденному житті і програмного забезпечення, на яке можуть впливати користувачі, через десять років мешканці міст матимуть щонайменше 5-6 пристроїв.

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Зі збільшенням тривалості життя збільшиться потреба у спеціалістах медичного фаху та підвищиться увага до захворювань, пов’язаних з віком людини, підтримання здорового способу життя та моніторингу здоров'я людини. Кажуть, що медицина майбутнього — це надточна діагностика стану здоров'я протягом усього життя та можливість спрогнозувати свої захворювання та захворювання нащадків. Вже зараз в Україні є певний попит на молекулярних біологів та лікарів-консультантів, які володіють знаннями з геноміки та клітинних технологій та можуть здійснювати широку діагностику всього організму людини (від сканування крові до генетичного паспорта).

Майбутнє поруч? Які перспективи пророкують профгалузям

Говорячи ж про якості та навички пошукачів, варто зазначити, що все більше професій будуть пов'язані зі спільною діяльністю в групах. А отже, вміння працювати в команді стане обов’язковою вимогою для більшості галузей. Поглиблення глобалізації стимулюватиме вміння працювати в багатомовних компаніях – володіти іноземними мовами і міжнародними професійними та міждисциплінарними термінами. Паралельно з тим здатність швидко опановувати інформацію стає одним з ключових викликів цифрового світу. Це обумовить популярність інструментів навчання із застосуванням ІТ та педагогів, які вмітимуть індивідуалізувати навчання та створюватимуть індивідуальні навчальні програми. Попит на репетиторів, які здійснюються персоналізоване навчання, вже досить великий, і ця тенденція буде посилюватись.

Звичайно, неможливо точно спрогнозувати майбутнє. Проте розуміння трендів, соціальних та технологічних процесів дає орієнтири як нинішнім студентам, які лише розпочинають трудове життя, так і реалізованим амбітним фахівцям.

Вакансии дня

Комментарии